Fazıl Say ve bozulan (!) kamu barışı

Fazıl Say kamu barışını nasıl bozduSayın Sedat Ergin
Büyük bir muhafazakar nüfusu olan ABD’de bile onlarca yazar hristiyanlık dininin temel doktrinlerini sorgulayan, incildeki çeliskileri ortaya koyan kitaplar yazıyor ve konuşmalar yapıyorlar. Kimse bu yüzden ne öldürülüyor, ne de hapse atılıyor. Çünkü ABD’de düşünce ve fikir özgürlüğü demokrasinin temeli sayılıyor.

Yazılarınıza bakarak sizin temelde iyi niyetli oldugunuzu, ama düsüncelerinizi açıkça yazacak kadar da cesur olamadığınızı düşünüyorum. Çünkü bazen görünen köy kılavuz istemez.

AKP’nin bu gibi yasalar ve cezalandırmalarla esas niyeti halka gözdağı vermek ve sistemi eleştireni susturmaktır. Bu bütün totaliter rejimlerin engizisyon mantığıdır. Temel doktrinleri eleştirmeye kalkan su veya bu şekilde, mümkünse meşru bir kılıfla susturulur, gerisi teferruattır.

Bu gibi durumlarda meseleyi teknik açıdan ele almak, cevabı teknik detaylarda aramak zaman kaybıdır. Çünkü esas niyetleri gözden kaçırır.

Örnegin ABD’deki evrim teorisi tartışmalarını ele alın. Birazıcık bilimden biyolojiden anlayan hemen herkes evrim teorisinin çok güçlü ve geçerli bir teori oldugunu bilir. Sadece biyolojide degil; matematikte astronomide ekonomi ve politikada… Doğal bilimlerde nobel ödülü kazanıp da evrim teorisine karsi çıkan tek bir bilim insanı bildigim kadarıyla yoktur.

Fakat belli ki evrim teorisine karşı bir kesim var:

Başta kısa vadeli parasal çıkarlarına odaklandıkları için her türlü sürdürülebilir kalkınma ve çevre koruma girişimlerini sabote eden vahsi kapitalistler ve küresel finans çevreleri. Bu çevreler şimdi işlerine öyle geldiği için evrim teorisini sevmeyen bir baska grupla, yani (yeni kapitalist) dinci muhafazakarlarla işbirliği içindeler, hristiyan müslüman farketmez.

Tabi ki evrim teorisini yalanlayıp çökertmek için satılık ikinci sinif bilim adamlari kiralıyor, sözde saygın bilim vakıfları kuruyor, sözde bilimsel safsata kitaplar yayınlıyor (akıllı tasarım) ve anti-evrim propagandasına büyük paralar harcıyorlar.

Neden?

Çünkü evrim teorisini anlayan varlığımızın devamı ve sürdürülebilir ekonomik kalkınma için gerekli olan ekolojik dengelerin önemini de anlar. Evrim teorisini anlamayanları zaten ucuz propagandayla kandırıp yönlendirmek kolaydır (“dünya insanlar için yaratılmıstır” gibi)

Bu gibi gruplara karsı evrim teorisini teknik detaylara girerek savunmaya kalkmak bazen gerekli olsa da genelde zaman kaybıdır, ve hatta tuzaga düsmek demektir: Zaman ve enerji tuzağı.

Çünkü art niyetli bu tür teknik tartışmaların sonu gelmez, insanları bezdirir. Temel bilgileri kazandırmak için evrim teorisini halka anlaşılabilir bir dille anlatan kitaplar, konferanslar ve filmler sürekli yapılmalıdır, o ayrı.

Fakat esas ve acilen yapılması gereken, belli grupların neden evrim teorisini yalanlamaya bu kadar yatırım yaptıgını örnekleri ve belgeleriyle iyice deşifre etmek, ve politik gerçekleri halka korkmadan açık seçik anlatmaktır.

Aynı vahşi kapitalizmin yöntemlerini ve liberal ekonomi kisvesi altında Şili ve Endonezya gibi ülkelere yaptıklarını deşifre eden “Şok Doktrini” (Naomi Klein) gibi…

Tunç Ali Kütükçüoğlu

Reklamlar
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s