Sen anlamamışsın!

“Eğer gerçekten kuantum mekaniğini anladığını düşünüyorsan sen kuantum mekaniğini hiç anlamamışsın.”

Richard Feynman, nobel ödüllü fizikçi (1918-1988)

Bundan esinlenerek (kimse gücenmesin):

“Önce pastayı büyütelim de dağılımı sonra düzeltiriz” türü Derviş-vari ekonomi klişelerine hala inanıyorsan sen Stiglitz’in IMF ve küreselleşme eleştirilerini ya okumamışsın, ya da okuduğunu anlamamışsın.

Sadece GSYIH (Gayrısafi Yurtiçi Hasıla) yükseliyor diye bir ülkenin geliştiğini düşünüyorsan sen neoklasik doktrinin temelsiz varsayımlarını hiç sorgulamamışsın.

Banka ekonomistleri bir ülkenin ekonomisine övgüler düzüyor diye o ülkenin ekonomisinin gerçekten kalkındığına inanıyorsan sen banka ekonomistiyle toplum ekonomistinin farkını hiç anlamamışsın.

Sermaye ve teknoloji emperyalizmiyle mücadele etmeden fakirlik ve işsizlikle mücadele edilebileceğinı düşünüyorsan sen ne emperyalizmi, ne de ekonomiyi anlamamışsın.

Sürdürülebilir kalkınma olmadan sürdürülebilir demokrasi olabileceğini düşünüyorsan kusura bakma, sen ekonomi ve demokrasi ilişkilerini hiç anlamamışsın.

Eğer küresel sermayeyle uyumlu (!) bir partinin dürüst ve yetenekli bir hükümet olabileceğini düşünüyorsan sen ne sermayeyi ne de politikayı anlamamışsın.

Petrol ve kömür gibi dogal enerji kaynaklarının tükendiği bir dünyada ekonomilerin neoklasik anlamda sürekli büyüyebileceğini düşünüyorsan sen ekonomi, fizik ve teknoloji ilişkilerini hiç anlamamışsın.

Nüfus artışını durdurmadan sürdürülebilir ve yüksek bir yaşam kalitesine ulaşılabileceğini düşünüyorsan sen ekoloji ve ekonomi ilişkilerini hiç anlamamışsın, toplumların ekonomi tarihini de hiç çalışmamışsın.

Tunç Ali Kütükçüoğlu

Reklamlar
Bu yazı Ekonomi içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s