Çevre şartları ve muhafazakarlık

Değişmeyen, veya çok yavaş değişen çevre şartlarında (coğrafya, siyaset, iklim vs.) muhafazakar toplumlar yüksek bir refah düzeyi tutturabilirler.

Özellikle de muhafazakar değerleri çevreleriyle barışık yaşamalarına hizmet ediyorsa…

Güney Afrika’nın Bushmenleri, Malavi Gölü balıkçıları ve Kaliforniya Vadi Yerlileri geçmişte çevreleriyle barış içinde güzel yaşamış toplumlara örnek verilebilir.

Muhafazakar toplumların inandığı şeylerin bilimsel bakışla gerçek olup olmaması ekonomik refah açısından önemli değildir; önemli olan, bu inançların toplumun çevreyle uyumuna ve mutluluğuna hizmet etmesidir.

Örneğin, bir Bushmen avcısı türlü tören ve danslarla avladığı geyiğin ruhuna kendisine verdiği nimetler için teşekkür eder. Bu tür inanç ve ritüeller Bushmenlerin çevrelerine karşı açgözlü ve hoyrat davranmalarına engel olur.

Değişmeyen çevre şartlarında bir toplum nesiller boyunca mutlu yaşadıysa “eski köye yeni adet” gerçekten de gerekmeyebilir. Öyle ya, yüzyıllarca tıkır tıkır doğru çalışmış bir saatin neden bir arçasını değiştirip riske gireceksiniz? Özellikle de kırılgan bir ekolojide yaşıyorsanız!

Ancak muhafazakarlık rasyönel düşüncenin önüne set çeken dogma ve değerleriyle kültürel evrimi yavaşlatan bir faktördür; hızlı değişen çevre şartlarında toplumlara ayak bağı olabilir.

Atalarından kalma destanları ve bilgelik hikayeleriyle yüzyıllarca refah içinde yaşamış Kaliforniya yerlileri beyaz adamın gelişiyle yok oldular. Çünkü muhafazakar yetingen ve barışçı değerleri saldırgan bir toplumun neler yapabileceğini rasyönel bir akılla değerlendirmelerine engel oldu. Tüfeğe karşı geleneksel silahlarından bile uzun bir süre vazgeçmek istemediler.

Muhafazakarlık cehalet değildir; muhafazakarlık değişen şartlarda geçerliliğini ve yararını yitirebilen bilgi, inanç ve gelenek birikimidir.

Türkiye gibi çevre şartları hızla değişen bir coğrafyada kalıcı ve bağımsız olmak isteyen bir toplumun muhafazakar kalma şansı yoktur.

Tunç Ali Kütükçüoğlu

Reklamlar
Bu yazı Ekonomi içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s