Yeni bir ekonomi: Hidrotermal kaynaklar

Petrol kömür gibi fosil yakıtlar yaygın olarak kullanılmadan önce 18. yüzyıla kadar insanın da dahil olduğu bildiğimiz ekosistem sadece güneş enerjisiyle çalışıyordu.

Örneğin eskinin taşıma aracı olan atlar tamamen güneş enerjisiyle yetişen bitkileri yiyerek çalışıyorlardı.

Sadece güneş enerjisiyle dünyanın taşıyabildiği nüfus 900 milyon kadardı, bunun da sürdürülebilir olduğu şüpheli… Avrupa’da bile nüfusun yükseldiği dönemlerde açlık, sefalet ve hatta yamyamlık diz boyuydu (bkz. A New Green History of the World, Clive Ponting).

19. yüzyıldan itibaren insan ekosisteme yeni bir enerji kaynağı ekledi: Petrol, kömür, doğal gaz gibi fosil yakıtlar… Bugün nüfus: 7 küsür milyar!

1977’de okyanusun derinliklerinde suyun ısısına ve kimyasal enerjiye dayalı yepyeni bir ekosistem keşfedildi: Hidrotermal sıcak su kaynakları!

Belgesel film: Volcanic springs and hydro-thermal vents – BBC

Okyanusların derinliklerindeki hidrotermal kaynakların çevresinde yaşayan karides, yengeç, tüp kurdu gibi canlıların bazıları 80°C dereceye varan sıcaklığa uyum sağlamışlar.

Bu kaynaklarda yaşayan bütün canlıların yaşamı tek bir enerji kaynağına bağlı: Sıcak su kaynaklarındaki kimsayal enerji; aynı bizim büyük ölçüde fosil yakıtlara dayalı ekonomimiz gibi…

Hidrotermal kaynaklarda koca bir besin zinciri kimyasal sentezle kaynağın enerjisini depolayabilen bakteriler üzerine kurulmuş. Geri kalan bütün canlılar bu enerji deposu bakterileri en verimli şekilde kullanmaya odaklanmış; aynı bizim petrole dayalı sanayimiz gibi…

Bugün artık sanayileşmiş ülkelerde tarımda bile enerji bilançosu negatif; yani, üründen alınan enerjiden daha çok (güneş enerjisinin haricinde) ürüne ekstra enerji harcanıyor; toprağı sürmek, gübreyi üretmek, ürünü toplamak vs. hepsine fosil enerji harcanıyor. Yani petrolü sadece yakmıyor, aynı zamanda yiyip içiyoruz.

Fosil yakıtlar olmasa bugünkü endüstriyel tarımın sürdürülmesi ve milyarlarca insanın beslenmesi mümkün olmayacak. Peki sanki hiç tükenmeyecekmişçesine savurganca harcanan fosil yakıtlar iyice azaldığında n’olacak? Yerini hangi enerji kaynağı alacak?

Teknoloji var olan enerji kaynaklarını kullanır. Arabalarda olduğu gibi teknoloji ilerledikçe enerji kullanımının verimi yükselebilir, kayıplar azalır. Ancak teknolojinin yapamayacaği bir şey vardır: Enerjiyi yoktan var etmek!

Tunç Ali Kütükçüoğlu

Hydrothermal Vents

Bu yazı Ekonomi içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s