Araba üreticisinin bu derece saçmalama lüksü yoktur!

İyi araba üretmek isteyen bir firmanın “ölçümü kolay” diye sadece hıza ve yakıt sarfiyatına odaklanıp konfor, estetik, güvenlik, dayanıklılık gibi kalite faktörlerini gözardı etmesine ne dersiniz?

Nasıl bir ucube ortaya çıkar acaba? Örneğin 10 saniyede 300 km hıza ulaşan, ama 3 günde bozulan bir teneke yığını… Veya en ufak bir kazada patlayan bir bomba!

Olmaz değil mi? Gerçekten de olmaz, olamaz; çünkü hiçbir araba üreticisinin böylesine saçmalama lüksü yoktur. Aksi halde arabasını satamaz ve şirket iflas eder.

Mantıksızlığın bu derecesi ancak toplumların kaderini belirleyen ekonomi teori ve politikalarında yapılabilir!

Esas amacının sürdürülebilir geçim ve hayat kalitesi olduğunu unutup sadece parasallaşmış üretime odaklanmış, maddi ihtiyaçların yanında sosyal ve çevresel faktörlerin hayat kalitesi için önemini gözardı eden, doğanın ve geleneksel yerel ekonomilerin üretimini üretimden saymayan tuhaf bir ekonomi teorisi…

Örneğin, ekonomik büyüme adına topluma yüzyıllarca hizmet verip üretim yapabilecek deniz, göl, orman, mera, dere gibi kaynakları talan edip yerlerine ayrıcalıklı bir azınlığı kalkındıracak kısa vadeli tesisler yapmak, buna da bütüne bakmayan ölçüm teknikleri yüzünden (örn. Gayrisafi Yurtiçi Hasila) ekonomik büyüme demek!

Bu neye benziyor biliyor musunuz?

Topluma 500 yıl boyunca yılda 100 TL getirisi olan bir fabrikanız var. Bu fabrikayı yıkıp yerine 20 yıl boyunca yılda 300 TL kazandıracak yeni bir fabrika yapıyorsunuz.

Yani, 50’000 TL’lik bir değeri yıkıp, yerine 6’000 TL’lik bir değer koyuyorsunuz. Üstelik yeni fabrikanın kazancı da topluma iyi dağılmıyor, ayrıcalıklı bir azınlığın elinde kalıyor.

“Böylesine saçmalık olmaz” demeyin, oluyor. Temel nedeni de, yolsuzlukların yanında, neoklasik ekonomi teorisinin, daha doğrusu ideolojisinin, üretime tek yönlü sakat bakışıdır.

Bu nedenle de zaten talan ekonomisinden çıkarı olan sermaye ve teknoloji kartelleri, ve bunlardan nemalanan çapsız-yolsuz politikacılar neoklasik ekonominin büyüme, gelişme ve kalkınma doktrinlerini çok sever, bunların sorgulanıp güncellenmesini istemezler.

Tunç Ali Kütükçüoğlu

Facebook | Google+

Konuyla ilgili diger yazılarım:

Reklamlar
Bu yazı Ekonomi içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s