Evrim Teorisi ve Küresel Sermaye

Vahşi kapitalistler neden ABD ve Türkiye dahil dünyanın her ülkesinde sermaye dostu muhafazakarlarla birlik olup ‪evrim‬ teorisini yalanlayan kampanyalara bunca yatırım yaparlar?

Çünkü evrim teorisini anlamak doğayı ve ekosistemi anlamaya yardım eder, uzun vadeli ve çok boyutlu (bütüncül) düşünme yeteneğini geliştirir; bunlar da toplumlarda çevrecilik ve sürdürülebilir kalkınma bilincini arttırır.

Dolayısıyla çoğu zaman dini inançları kullanarak toplumları evrim teorisinden ve bu teoriyi anlamaktan uzak tutmak, kısa vadeci talan ekonomisininden kazanan küresel sermayenin ve neoliberal şirketokrasinin çıkarınadır.

Petrol, silah, araba, HES, nükleer enerji ve uluslararası finans sektörü gibi lobilerin evrim teorisini yalanlayan medya ve propaganda faaliyetlerine bu kadar yatırım yapmasının nedeni de böyle açıklanabilir.

Örneğin başkan Bush’un Irak’ta yaptığı katliamlara destek veren şirketlerin çoğu ABD’deki anti-evrimci Discovery Institute’un da ana sponsorlarıdır.

Tunç Ali Kütükçüoğlu

Facebook

Evrim teorisini en iyi anlatan kaynaklar:

  1. Evrimi Anlamak
  2. Understanding Evolution (Berkeley University)
  3. Evrim Teorisi – Hayat Değişimdir
  4. Evrim Nedir? (8 dakikalık kısa video)
  5. Evrim – Vikipedia
  6. Amerikan Ulusal Bilim Akademi’sinin Evrim ve Yaratılışçılık Hakkındaki Görüşü (TÜBA, pdf kitap)
  7. Kökten dinciler neden Darwin’e düşmandır?
  8. Understanding and Teaching the Science of Evolution (NCSE)
  9. What is Evolution? (short video)
  10. Evolution – Wikipedia
Reklamlar
Bu yazı Ekonomi, Uncategorized içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Evrim Teorisi ve Küresel Sermaye

  1. tuncaliku dedi ki:

    Evrim teorisinin yaygın olarak anlaşılmasını istemeyenler ön planda bilgisiz dindar muhafazakarlar, arka planda ise 3. dünya ülkelerinin kaynaklarını fazla dirençle karşılaşmadan rahat talan edebilmek için ekoloji ve çevre bilincinin gelişmesini istemeyen vahşi kapitalistlerdir.

  2. tuncaliku dedi ki:

    Matematiksel anlamda evrim, rastgele varyasyonların, sistematik (rastgele olmayan) seçilimine dayalı çok boyutlu bir optimizasyon yöntemidir. Örneğin evrimsel veya genetik algoritmalar bilgi teknolojilerinde çok boyutlu optmizasyon problemlerini çözmek için kullanılır.

    Evrimi anlamak demek, doğada çok boyutlu optimizasyon ve adaptasyon (çevre şartlarına uyum sağlama) problemlerinin nasıl çözüldüğünü anlamak demektir.

    Ekonomi de amacı sürdürülebilir geçim ve yaşam kalitesi olan çok boyutlu bir optimizasyon problemidir. İnsan teknolojisinin ve üretiminin yanında çevresel ve sosyal faktörler de bu optimizasyon problemin en önemli parametreleri arasındadır.

    Ancak Neoklasik Ekonomi bu çok boyutlu optimizasyon problemine (at gözlükleriyle) son derece dar bakan, doğanın ve yerelin parasallaşmamış üretimini üretimden saymayan, sadece insan teknolojisine ve üretimine odaklanmış bir ideolojidir.

    Evrimin bütüncül ve çok boyutlu bakışını anlayan kişi, neoklasik ideolojinin bu bilim dışı dar bakışının hemen farkına varır, ve kökenleri Victoria dönemine dayanan bu ideolojiyi en temel varsayımlarından başlayarak sorgulamaya başlar.

    Ekolojiden, evrimden ve antropolojiden anlamadan ekonomiden anlayabileceğini iddia eden bir ekonomistin bilimsellik düzeyi, yıldızların konumuna bakarak geleceği gördüğünü ileri süren bir astrologdan pek de farklı değildir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s