Klasik Ekonomi’nin yıkılması gereken hurafeleri

Bugünkü ekonomik düzen, sanayileşmiş 1. dünya ülkelerinin teknoloji ve finans kartellerinin (şirketokrasi) dar çıkarları uğruna 3. dünya ülkelerinin talan edilmesine hizmet ediyor.

Dünyayı çirkinleştirip gelir dağılımını bozması bir yana, bunun sürdürülebilir bir düzen olmadığı da kesin; çünkü bu düzen, başta biyo-çeşitlilik ve enerji kaynakları olmak üzere dünyanın yaşamsal doğal zenginliklerini sürdürülemez bir tempoyla tüketiyor. Yani bugünün zorlama maddi zenginliğini gelecek nesillerden çalarak yaratıyor.

Halbuki ekonominin amacı, ekosistemin sınırlarını zorlayarak dünyaya alabildiğince insan nüfusu doldurmak değil, nesiller boyunca güzel ve insanca yaşamak olmalıdır.

Hem dar bakışlı, hem de kısa vadeci büyüme ve kalkınma hurafeleriyle bu ekonomik düzenin istikrarını ve yayılmasını sağlayan, dolayısıyla sanayileşmiş ülkelerin çıkarlarına hizmet eden bir de ideolojisi var: Üniversitelerde ekonomi bilimi niyetine öğretilen Klasik Ekonomi Teorisi!

Aslında klasik ekonomi öğretisi, çağın gereklerine göre yeterince güncellenmediği için artık bilimsel bir teori falan değil, bir sürü geçersiz varsayıma dayanan statiklesmiş bir ideoloji, ve biraz da para matematiğidir.

Boğaziçi Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, makro ve mikro ekonomi gibi klasik ekonomi teorisini de kapsayan işletme eğitiminin öğrencilerdeki çevre bilincini sistematik olarak azalttığını ortaya koymuş. Buna ideolojik körlük veya öğrenilmiş cehalet de diyebiliriz.

Kendi öğrencilik gözlemlerimden biliyorum: Evrim, ekoloji ve felsefe gibi konularda yeterince donanımı olmayan ekonomi veya işletme öğrencileri Klasik Ekonomi Teorisi‘ni hiç sorgulamadan öğreniyor, başta büyüme ve kalkınma şablonları gibi bütün temel varsayımlarına da körü körüne inanıyor. Sanki her ülke kendi sosyal ve coğrafik şartlarına uygun, kendine özgü bir kalkınma anlayışı geliştiremezmiş gibi..

Bu durum bana ister istemez şu sözü hatırlatıyor:

Cehaletin bu derecesi ancak eğitimle mümkündür!

ABD ve Almanya gibi sanayileşmiş 1. dünya ülke üniversitelerinden neticede kendi çıkarlarına hizmet eden bir ekonomi ideolojisini temelinden sorgulayıp güncellemelerini beklemek büyük bir hatadır; bu işi öncelikle düzenin kaybedenleri olan 3. dünya ülkeleri yapmalıdır.

Nasıl mı? Daha fazla zaman kaybetmeden klasik ekonomi ideolojisinin temel hurafelerini çöpe atmaktan başlayarak!

Klasik Ekonomi ideolojisinin temel hurafeleri:

  1. Doğa kendi haline bırakılırsa bir ilkellik, vahşet ve sefalet yuvasıdır. Doğaya bir çeki düzen vermek insanın görevidir. Zaten dünya insanlar için yaratılmıştır.
  2. Tek üretim faktörü insan ve kapitaldir. Doğa üretici falan değil, belli bir geri dönüşüm kapasitesi olan pasif bir atık deposu ve hammadde kaynağıdır.
  3. Dünyada sosyal ve çevresel şartlar fazla değişmediğine göre (!) sadece insan üretimine odaklanarak ekonomik büyümeyi, gelişmeyi ve kalkınmayı tanımlayabiliriz.
  4. Sürekli ilerleme doktrini: İnsanlık önce tarım, sonra da sanayi ve internet devrimleriyle sürekli gelişti ve ilerledi; ilerleyen teknolojiyle birlikte genel olarak yaşam şartları ve hayat kalitesi sürekli yükseldi.

Hurafelerin devamı için bakınız: Bir ideoloji nasıl yaşatılır?

Tunç Ali Kütükçüoğlu

Reklamlar
Bu yazı Ekonomi içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Klasik Ekonomi’nin yıkılması gereken hurafeleri

  1. tuncaliku dedi ki:

    Konuyla yakından ilgili: Endüstriyel muhafazakârlar ve tuhaf inançları

  2. tuncaliku dedi ki:

    İnsanlık tarhinin en büyük hatası: Tarım Devrimi (!)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s