En temel ekonomi hurafesi

İktisat fakültesinde efendi efendi dersine çalışarak anaakım (neoklasik) ekonomi ideolojisine iman etmiş uslu bir ekonomist için doğa bir üretici falan değil, pasif bir hammadde kaynağı ve atık deposudur. Tek üretim faktörü insan emeği ve kapitalidir (!)

Yani denizler balık üretmez, planktonlar ve ormanlar oksijen üretmez, doğa verimli toprak üretmez, meralar hayvanlara ot üretmez, akarsu kenarlarındaki bitkiler suyu arıtmaz, sahil ve orman benzeri doğal güzellikler halka bedavadan hoşça zaman geçirme imkani vermez… (!)

Doğanın üretimini görmeyen veya anlamayan (ekoloji cahili) anaakım ekonomist, 5 üreten betonarme tesisi, doğanın üretimine 10 zarar verse de ekonomik büyüme sayar. Ekonominin bu şekilde 10 alıp 5 getiren yatırımlarla büyüye büyüye ne hale geleceğini varın siz düşünün!

Neoklasik ekonomiste göre kalkınma deyince akla aynı ABD veya Almanya’daki gibi lüks arabalar, yollar, kavşaklar, teknolojik araç gereçler ve betonarme tesisler gelmelidir. Deniz akarsu orman gibi şeyler ekonomiden sayılmaz; bunlar zaten vardır, ve hep var olacaktır (!)

Yani neoklasik ekonomiste göre ekonomik kalkınmışlık demek, aynı Hollywood filmleri ve reklâmlarla beyinlere pompalandığı gibi lüzumlu-lüzumsuz insan teknolojileriyle dolu, bol tesisli ve araç-gereçli bir yaşam tarzı demektir. Kalkınmanın başka bir yolu ve yönü de düşünülemez (!)

Şimdi meseleye ülke kaynaklarının sürdürülemez bir tempoyla tüketiminden kazançlı çıkan küresel finans ve teknoloji kartelleri açısından bakalım:

Hainlerle çalışmak zordur; kurnazdırlar, rüzgar gülü gibi döner ve çok şey isterler. Bu yüzden neoliberal talan politikalarını sürdürebilmek için ılımlı islamcı, öngörüsüz liberal, sorgulamayan muhafazakar veya neoklasik ekonomist benzeri yararlı aptallar tercih edilir.

Tunç Ali Kütükçüoğlu

Konuyla ilgili diğer yazılarım:

 1. Gayri Safi Milli Hasıla (GSMH) ile gerçek ekonomik büyüme ölçülebilir mi?
 2. Ekonomistler rasyönel midir?
 3. Klasik Ekonomi’nin yıkılması gereken hurafeleri
 4. Bir ideoloji nasıl yaşatılır?
 5. Araba üreticisinin bu derece saçmalama lüksü yoktur!
 6. Neoklasik ekonomi anlayışı
 7. Ekolojik ekonomiyle neoklasik ekonominin temel farkları
Bu yazı Ekonomi içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

4 Responses to En temel ekonomi hurafesi

 1. M.Akif dedi ki:

  Ekonomi kuramı ve kavramı klasiklere göre daha stabil olsa dahi günümüz ekonomisinde ciddi anlamda modernize olmuş ve çözülmeyi bekleyen olgular var.
  Sistem bir şekilde kapitalizm sürecine itiyor…

 2. Halil Kamil Tanriverdi dedi ki:

  Cok dogru seyler ama caresi ne? 7 milyar insani beslemek ve tatmin etmek icin 7000 kapitalist ve 70 milyon calisani kendini feda ediyor. Havyar yiyip, villalarda oturup, mercedeslere biniyorlar. Onlarin bu fedakarligi olmasa insanlar ac ve ciplak kalirdi. :-))

 3. tuncaliku dedi ki:

  Ekonomik büyüme aldatmacası (facebook)

 4. tuncaliku dedi ki:

  Klasik iktisat: İdeolojik saplantılarını sorgulamaya ve aşmaya çalışmayan bir öğreti, zamanla dar bir çevrenin (küresel kartellerin) dar çıkarlarına hizmet eden bir sahte bilime dönüşür.

  İnşaat, maden, kimya ve diğer endüstri şirketlerince gerçekleştirilen doğa talanını çoğu zaman “ekonomik büyüme” hanesine yazan klasik iktisat, yerel üretimin tekellerce kontrol veya yok edilmesini de genelde “gelişme ve ilerleme“ saydığı için doğanın ve yerelin düşmanı, tekellerin dostudur.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s