Toplumları Aldatmanın Garantili Formülü

Psikolojik ve ideolojik zaaflarını kullanarak toplumları nasıl aldatabilirsiniz? Tabi ki kutsal kavramları, tek boyutlu düşünceyi ve sürü psikolojisini sömürerek.. Bakın nasıl:

Toplumları aldatmak için kullanılan üç temel zaaf:

  1. Dindarlık, demokrasi veya ekonomik kalkınma gibi çok boyutlu kutsal değerler
  2. Ekonomik kalkınma gibi çok farklı yönlere gidebilecek çok boyutlu kavramları bile siyah-beyaz veya ileri-geri diye sınıflandırmaya meyilli tek boyutlu düşünce tarzı
  3. Çoğunluk neye önem veriyorsa ona önem veren sürüye uyma içgüdüsü

Aldatma yöntemi:
1) Kimsenin gerekliliğini tartışamayacağı ekonomik kalkınma gibi kutsal bir kavramın sadece işinize gelen yönlerini ön plana çıkarırsınız.

Örneğin küresel sermaye, Gayrısafi Yurtiçi Hasıla (GSYH) benzeri dar bakışlı ve kısa vadeci ölçekleri kullanarak, sadece kısa vadeli parasallaşmış üretimi ön plana çıkarırken, doğal zenginliklere verilen zararı gözden kaçırır. Halbuki doğal zenginliklerin kaybedilmesi toplumun orta ve uzun vadede fakirleşmesi demektir.

2) Ekonomik kalkınma denince herkesin Gayrısafi Yurtiçi Hasıla’ya (GSYH) odaklanması için toplumda muteber sayılan öngörüsüz enteller ve yararlı aptallar kullanılır.

Böylece çoğunluk, yankesicilerin başvurduğu bir tür cambaza bak yöntemiyle, GSYH yükseldiği sürece işlerin iyi gittiğine inandırılır. Günün birinde toplum uyanıp da aldatıldığını anlayana kadar da zaten iş işten geçmiş, geri dönüşü zor bir yola girilmiş, ve atı alan Üsküdar’ı geçmiş olur.

Hatta felsefe ve ana bilimlerde zayıf, dar bakışlı teknik eğitim veren üniversiteler bile bu işe alet edilebilir. Zira endüstrinin gerektirdiği teknik uzmanlıkla (teknisyenlik), bütüncül bakış ve etik sorgulama da gerektiren bilim insanlığını (akademisyenlik) birbirine karıştırmak sadece Türkiye’de değil, bütün dünyada çok yaygın bir yanılgıdır. Bu yanılgı, küresel sermayenin işine gelen neoklasik/neoliberal söylemleri bilimsellik kılıfıyla (sahte bilim) pazarlamak için kullanılır.

Tunç Ali Kütükçüoğlu

Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s