Ekonomik Büyüme Aldatmacası

Gayrısafi Yurtiçi Hasıla (GSYH) ile ölçüle-gelen ekonomik büyüme denen şeyin temelinden sorgulaması gerekiyor, çünkü GSYH hem dar bakışlı, hem de öngörüsüz bir ölçektir.

Ekonomiye bütüncül bakışNeden dar bakışlı? Çünkü GSYH toplam ekonomik üretim derken doğanın ve yerelin parasallaşmamış üretimini hesaba katmaz.

Neden öngörüsüz (kısa vadeci)? Çünkü GSYH doğanın ve yerelin uzun vadeli üretim kapasitesine (doğal kapital) verilen zararları (talan ekonomisi!) hesaba katmaz.

Bir örnek:
1000 ağaçlık bir zeytin bahçeniz var, ağaçların her biri yaklaşık 50 yaşında, yani verimlerinin doruğundalar.

Bıraksanız, çok az bir bakımla belki daha yüzyıllarca iyi ürün verecekler. Ama siz yıllık gelirinizi arttırmak için bu ağaçları kesip kesip (örneğin müzik aletleri için) değerli kereste niyetine satıyorsunuz.

Ekonomiz büyür mü? Uzun vadeli üretim kapasitesine (yani kapitale) verilen zararı hesaba katarsanız HAYIR, katmazsanız (yani GSYH gibi) EVET!

İnsanlık kendisini GSYH gibi büyüme rakamlarıyla aldatadursun, dünyanın ekolojik taşıma kapasitesi hızla küçülüyor.

GSYH ile bırakın refahı, maddi üretimin dahi ölçülemeyeceğini, ekonomik büyüklüğün ise hiç ölçülemeyecegini nedenleriyle anlatan yazım:
Gayri Safi Milli Hasıla ile gerçek ekonomik büyüme ölçülebilir mi?

Eğer bir ülkenin doğal ve yerel zenginlikleri, hukuksal ve toplumsal denetimle korunabiliyorsa ekonomi üretimi GSYH ile ölçmek (yine yanlış olmakla beraber) çok büyük yanılgılara neden olmayacaktır. Ancak ne yazık ki Türkiye böyle bir ülke değil.

Doğal ve yerel üretimin korunamadığı bir ülkede ekonomik büyüklüğü hala ısrarla GSYH ile ölçmenin, ve bu yanıltıcı ölçeğe odaklanarak büyüme (!) yatırımlarına girişmenin yol açacağı sonuçlar bellidir: Aynı Suharto dönemi Endonezya’sında olduğu gibi, büyüyeceğim diye ülke kaynaklarını talan edip iyice küçülmek ve büsbütün fakirleşmek!

Tunç Ali Kütükçüoğlu

Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Ekonomik Büyüme Aldatmacası

  1. tuncaliku dedi ki:

    Anaakım (neoklasik/neoliberal) iktisatın en sevilen hurafelerinden biri: Neden gelişmekte(!) olan ekonomiler başta %10’lar düzeyinde daha hızlı büyürler? (tweet zinciri)

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s